Společným směrem

19. až 21. října 2021 proběhla konference Společným směrem, která oslavila 30. výročí Národního parku Podyjí a loňské 20. výročí Nationalpark Thayatal.
Přednášelo se o historii obou parků, o jejich spolupráci a plánech do budoucna. O výzkumech, postupech a přístupech, o rozdílnostech i o tom, co mají společné. Prezentace všech řečníků si můžete stáhnout na webu Správy NPP.

? Potěšila mě řada milých setkání a kuloárních rozhovorů.
? Nejhlouběji pod kůži se mi zaryla prezentace Claudie Waitzbauer z Thayatalu, která představila jejich přístup k ekologické výchově. Mluvila mi z duše a ve mně se míchaly pocity od „to je tak skvělý“ po „proč to sakra nefunguje u nás aspoň z poloviny“.


? Na fotce jsou ředitelé obou národních parků, vlevo Christian Übl ?? , vpravo Tomáš Rothröckl ??. Během čtvrteční exkurze krásně vybarvenými lesy mezi Čížovem a Hardeggem nás u bývalé celnice mile přivítali voňavým čajem. Měli důvod k úsměvům, večer předtím totiž podepsali na slavnostním večeru na zámku Vranov nad Dyjí aktualizovanou verzi smlouvy o společné péči o přírodu Podyjí. Navazuje na na dohodu z roku 2015 a stanovuje společné cíle, východiska a zásady péče o přeshraniční území.

Konferenci hezky shrnul náměstek hejtmana Jihomoravského kraje Lukáš Dubec. Na svůj facebook napsal mimo jiné: Vedení obou parků moc dobře ví, že Podyjí nekončí státní hranicí, ale tvoří kompaktní celek. I z toho důvodů oba národní parky intenzivně spolupracují třeba na společných studiích a projektech. Je to zásluha pracovníků NP a já jim za to děkuji. Za Jihomoravský kraj můžu určitě přislíbit podporu do dalších let třeba společným projektům v oblasti environmentálního vzdělávání nebo komentovaným prohlídkám pro rodiny. Já osobně tleskám za ten druhý odstavec, protože to je to, čemu se věnuju nebo čemu se věnovat chystám.

Oslava kulatých výročí se povedla, byla důstojná a (možná až příliš) velkolepá. Já Podyjí a Thayatalu přeju plodnou spolupráci i v dalších letech a ochotu se od sebe navzájem učit. ?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *