mlok skvrnitý v Gránicích, Znojmo

Mločí stezka v Gránicích

Už je to šest let, co v Gránicích vznikla díky Městské lesy Znojmo naučná stezka S mlokem Gránickým údolím. Okamžitě se zapsala do srdcí Znojmáků a těší i návštěvníky, kteří do Znojma přijedou ze vzdálenějších míst. Jako by tam byla odjakživa, že? Dřevěné herní prvky inspirované přírodou, zvětšeniny/zmenšeniny zvířat, hub, plodů, k tomu vzdělávací panely o ptácích, houbách nebo dřevinách, lesní pexeso… a průběžně přibývají další a pečlivě se opravuje to, co poničí vandalové. (Abych jen nechválila – protože jsem poučená o interpretaci, vidím nějaké rezervy v samotných textových panelech naučné stezky, ale o to tady teď nejde.)

Průvodcem a symbolem stezky je mlok Hugo, jeden z mnoha mloků skvrnitých, kteří v Gránicích žijí. Má na stezce i svou třímetrovou dřevěnou sochu a poznáte ho podle skvrny ve tvaru srdce. Právě teď, ve vlhkých podzimních dnech, je ideální čas na pozorování těch roztomilých, legračních, jakoby gumových černo-žlutých obojživelníků. Většinu roku se přes den skrývají a aktivní bývají hlavně v noci. Jenže podzimní noci už jsou chladné, a tak vyrážejí na potulky i přes den. Hledají vhodné úkryty k přezimování – zalézají do skalních štěrbin, které ani v zimě nepromrzají. Gránice mlokům nabízejí velké množství skrýší v kamenných zídkách podél cestiček. Mlokům se na Znojemsku, v listnatém dyjském údolí a u zařízlých přítoků Dyje, dobře daří. Máme štěstí, takových na mloky bohatých míst v Česku už moc není.

U loňského mločího videa jsem napsala něco o jejich rozmnožování. Připomeňte si ho na YouTube a určitě si přečtěte i popisek.

Až půjdete do Gránic pozorovat mloky, dávejte pozor, ať je nezašlápnete. Pohybují se pomalu, lezou přes cesty, a když se na ně řítí jízdní kolo, nestihnou utéct. Dívejte se taky pod lavičky, k patám stromů, na kameny a ležící klády – často z nějakého bezpečného místa nehnutě pozorují okolí. Zkoumejte jejich zbarvení a tvary jejich žlutých skvrn, můžete si být stoprocentně jistí, že nepotkáte dva stejné. Někteří jsou víc černí a mají jen drobnější tečky. Některým se přes záda táhne žlutá klikatice. Někteří mají „nápisy“ a děti tak můžou trénovat čtení (jeden včerejší mlok měl na zádech čitelně napsáno JVLS). A někteří jsou víc žlutí než černí. Najdete Huga se srdcem na boku? Každopádně všichni na obranu vylučují jed, který sice není pro člověka smrtelný, ale radši to netestujte.

Mlokům zdar!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *