Jednodenní jízdenka Podyjí

Destinační společnost ZnojmoRegion uspořádala svou první odbornou konferenci. Proběhla včera, 2. listopadu 2021, v Louckém klášteře a opravdu se povedla. Celodenním tématem byl rozvoj cykloturistiky na Znojemsku. Tam jsem samozřejmě nemohla chybět! Zaujatě jsem poslouchala všechny příspěvky – o tom, co už Znojemsko na poli cykloturistiky nabízí, a o tom, co udělat, aby mohlo nabízet víc. A protože jsem se tak hezky ochytřila a posbírala několik tipů, co by se mohly hodit i vám, návštěvníkům Podyjí a okolí, postupně se s vámi o ně podělím v následujících příspěvcích.

První #Cyklotip?

Berete si s sebou kolo do dopravních prostředků? A znáte celodenní jízdenku Podyjí, kterou nabízí IDS JMK? Jestli ne, zbystřete, je to totiž pecka.

? Asi víte, že na Znojemsku jezdí (od jara do podzimu) některé linkové autobusy vybavené vlekem na kola. Jsou to linky směřující ze Znojma do Vranova nad Dyjí a dál kolem Vranovské přehrady, přes Bítov, Uherčice až do rakouského Drosendorfu. Kolo si na vlek za autobusem musí naložit cestující sám, je tedy lepší, když pojedete aspoň v páru, abyste si mohli pomoct.

? Ve vlacích je možné přepravovat kola celoročně. Toho rádi využíváme, nakládku do nízkopodlažních vagónů zvládají i děti a zajet si na cyklovýlet třeba do Vídně nebo do Břeclavi je hračka. Ale remcáme, že se to prodraží, že naložit kola na auto by čtyřčlennou rodinu vyšlo levněji… Jenže ono to s tou drahotou není tak docela pravda, jen je potřeba umět se vyznat ve výhodách, které nabízí integrovaný dopravní systém Jihomoravského kraje! (Zdůrazňuju, že je lepší, když si to nastudujete sami, protože řidiči nebo průvodčí nemají často čas/snahu/znalost, aby vám tu nejvýhodnější jízdenku doporučili iniciativně sami.)

? A teď se konečně dostávám k věci: celodenní jízdenka Podyjí. Platí v zónách v širším okruhu Znojma ohraničeném na západě Dešnou a Drosendorfem, na severu Moravskými Budějovicemi, Tavíkovicemi a Bohuticemi, na východě Hrušovany nad Jevišovkou a na jihu rakouskými Laa a/d Thaya a Retz (viz plánek na obrázku).

Zdroj: idsjmk.cz

Dospělého vyjde na 100 Kč na všední den, plus celodenní jízdenka pro kolo je 70 Kč.
ALE ‼ O víkendu a ve svátek platí tahle jízdenka za 100 korun pro 2 dospělé a až 3 děti do 15 let NEBO 2 dospělé a až 3 kola/psy/zavazadla. Na celý den!
??‍?‍?????‍? Dva dospěláci se dvěma koly a jedním psem tedy můžou za stovku třeba už teď v sobotu vyrazit na výlet vlakem z Moravských Budějovic do Retzu (v 7:39 z MB, 9:14 v Retzu) a odtud se vrátit po cyklostezkách Podyjím a kolem Vranovské přehrady domů (cca 50 km).
?‍?‍?‍????? Rodina se dvěma dětmi a čtyřmi koly si koupí jízdenku za stovku a doplatí za jedno kolo a dvě děti (pro dítě do 18 let je jízdenka Podyjí za 25 Kč, přestupní jízdenka pro kolo na 3 hodiny vyjde na 35 Kč, celá rodina tedy zaplatí necelé dvě stovky).

Jízdenku koupíte u řidiče autobusu, na pokladně nebo u průvodčího (nemá-li vlakové nádraží pokladnu).
Odkaz na leták s informacemi o cyklobusech na Znojemsku (už mají po sezóně, ale příští rok budou prý podmínky i jízdní řády stejné nebo skoro stejné): https://content.idsjmk.cz/kestazeni/Podyji.pdf

P. S. Potřebujete jet přes více jihomoravských zón? Kupte si celodenní jízdenku za 190 Kč pro celý JMK včetně Brna.

Zaujalo? Využijete? Šťastnou cestu!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *