Dálkové stezky Českem

Chodíte rádi? Chodíte rádi daleko? A znáte dálkové stezky, které obcházejí Česko a vedou samozřejmě i Podyjím?

Regulovaný tok potoka Daníž a část Jižní stezky mezi Chvalovicemi a Šatovem

Já jsem chodivá. Chůze je můj nejoblíbenější druh pohybu. Kolo, lezení, plavání, to vše se řadí až za „obyčejné“ chození. Jen při chůzi si můžu v klidu všechno kolem prohlédnout, zastavit se, na jak dlouho chci, poslouchat. Za svobodna jsem vandrovala i dva týdny v kuse, u rozcestníků se rozhodovala, kudy se dál vydám, večeřela na posedu nebo pařezu, spala pod širákem a ráno si obličej umývala ve studeném potoce. Většinou sama, volná jako pták. Prošla jsem kus Česka, ale zdaleka ne všechno, co bych chtěla. Dodneška na to vzpomínám, užívám si putování s mužem a dětmi a věřím, že se ještě někdy vydám na delší než dvoudenní sólo cestu.

Nové odpočívadlo na trase

Národním parkem Podyjí procházejí dvě celorepublikové dálkové stezky: Via CzechiaStezka Českem.
Konkurenční projekty se stejným záměrem vznikly v podobné době (za covidu, když se jejich autoři Jan Hocek a Martin Úbl nemohli vydat do zahraničí) a obchází Českou republiku po obvodu podél hranic. K oběma vyšly průvodce, oba jsou rozdělené na severní a jižní část. Někde se potkávají, někde rozcházejí a jde je klidně kombinovat. Stezka Českem je vyznačená na rozcestnících Klubu českých turistů, k Via Czechia vyšly mapy, včetně cyklistické varianty.

Krajina s řopíkem

Via Czechia míjí pás vřesovišť ve východní části Podyjí a od Devíti mlýnů zamíří na Šatov a dál přes Chvalovice do Jaroslavic. Právě ze zemědělské pohraniční krajiny mezi Šatovem a Chvalovicemi jsou fotky v tomto článku.

Kousek hřiště podél cesty a kaple Panny Marie

Skvělé chvalovické hřiště pro děti, místa na břehu Daníže pro odpočinek, sklepní ulička pro osvěžení a řopíky a pěchotní srub Zatáčka pro fandy vojenské historie… Každý si přijde na své. A na to, abyste si tato místa taky prošli, určitě nemusíte být dálkoví poutníci.

Chvalovický rybníček s ostrovem a vodníkem

Kudy kam: Do Šatova se od Znojma pohodlně dostanete vlakem. Autem se dá parkovat ve Chvalovicích u sportovního areálu.
Vycházku si můžete protáhnout směrem na západ (do Podyjí) nebo na východ k Ječmeništi a hrádku Lamplberk. O ochutnávky místních vín nebude ve vinařských obcích po trase nouze. V Šatově můžete navštívit Areál čs. opevnění a železné opony.

Pohled k podyjským kopcům
Pěchotní srub Zatáčka