cyklostezka Thayarunde

Cyklovýlet po bývalé železnici

Tip pro malé i velké cyklisty: Thayarunde-Radweg, etapa Slavonice – Waidhofen a.d. Thaya

Dyje, to samozřejmě není je ta část řeky, která protéká národním parkem Podyjí, a já vás prostřednictvím tipů na výlety beru i na jiná místa toku Dyje, někdy i mimo Znojemsko (loni to byly výlety např. k prameni Moravské Dyje nebo k soutoku s Moravou).

Tentokrát přináším cyklotip na vyjížďku, která začíná ve Slavonicích, ale hned míří do Rakouska k Deutsche Thaya (Rakouské Dyji). Ale popořádku: Thayarunde („Dyjské kolečko“) je 111 dlouhá přeshraniční cyklotrasa, která propojuje Raabs a.d. Thaya (kde je mj. soutok Moravské a Rakouské Dyje), Groß Siegharts, Göpfritz, Waidhofen, Dobersberg, Waldkirchen, Slavonice a Písečné. Téměř polovina vede po zrušených železničních tratích – po asfaltu, který zalil místa po vytrhaných pražcích a kolejích. Mapku a podrobný popis etap můžete prostudovat na webu cyklotrasy.

Deutsche Thaya – Rakouská Dyje

My jsme projeli úsek č. 3 ze Slavonic do Waidhofenu (a stejnou cestou zpět). Chtěli jsme totiž na náměstí ve Waidhofenu zavzpomínat na 11 let staré cykloputování, během něhož jsme projeli velkou část Kamp-Thaya-March-Radroute. Nutno podotknout, že tato cyklostezka je více než vhodná i pro méně zdatné cyklisty, převýšení na 30 kilometrech není ani 100 metrů (jeden ďolík za Slavonicemi a zajížďka do centra Waidhofenu). Rovný asfalt mimo silnice, množství odpočívadel, informace o zaniklé železnici a občas nějaké zpestření na trati = hezký rodinný výlet. Doporučujeme.

U vlakového nádraží ve Slavonicích je bezplatné parkoviště a start trasy.
Bývalá nádraží slouží jako odpočívadla, nástupiště jsou zarostlá. Ubíhající kilometry vám co 200 metrů hlásí čísla na silnici, o něco méně častěji kamenné jakoby železniční kilometrovníky u cesty.
Waldkirchen, bývalé nádraží. Tady můžete přenocovat v Zughotelu (Vlakovém hotelu) – vagóny totiž slouží jako ubytování pro turisty.
Ubytování ve vagónu. Romantika na kolejích, které nikam nevedou.
Jeden z (původně železničních) mostů přes Rakouskou Dyji
V mokrém počasí se připravte na kličkování mezi šneky a slimáky. Nikam nespěchají – ani vy nemusíte.
Pumptrack ve vesničce Thaya. Vítané zpestření výletu hned vedle cyklostezky.
Tohle se nám líbilo moc – ve vesničce Thaya je samoobslužný přívoz a za ním možnost vykoupat se v Dyji nad jezem.
Waidhofen an der Thaya, náš cíl. Posvačili jsme na náměstí u radnice, na stejné lavičce jako před více než dvanácti lety. Pak jsme centrum objeli podél hradeb a díky tomu náhodou zjistili, co je ta zvláštní klec viditelná i z cyklostezky.
Ve Waidhofen an der Thaya je velká (největší na světě) voliéra s ibisy skalními. Tam se určitě zastavte. Můžete se zúčastnit komentovaného krmení a dozvědět se o zajímavém záchranném programu pro tyto téměř vyhynulé ptáky.
Most přes Dyji nedaleko Dobersbergu. Vede přes něj pěší stezka a kousek za ním je altánek s veřejným grilovištěm.
Zpátky ve Slavonicích

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *