Račí mor. Odolají podyjští raci?

Evropské raky drtí račí mor. Zákeřná, původně severoamerická nemoc, která se u nás šíří víc než sto let. Na začátku 20. století zdecimovala populace raka říčního a kamenáče. Poslední dobou toto zákeřné plísňové onemocnění přenášejí nepůvodní druhy raků pocházející taky z Ameriky. Ti se snadno množí a navíc si během vývoje vybudovali vůči račímu moru odolnost. 

Ale popořadě. V Podyjí žije rak říční, náš původní druh sladkovodního korýše. Dřív běžný, dnes kriticky ohrožený. Pozorovat ho můžeme třeba v údolí potoka Kajabach, kde turistická cesta vede hezky podél vody. Jenže ve zmíněném potoce našli i invazního Američana raka signálního, a zdaleka ne jednoho. Ve vranovské přehradě už je další severoamerický druh rak pruhovanýVelký špatný. Obavy, že ten či ten potenciální přenašeč račího moru způsobí, že bude s našimi raky ámen, jsou na místě. Zatím se naštěstí nákaza nepotvrdila.

Rak říční, NP Thayatal

Kdo kromě raků samotných a vody jako takové šíří račí mor? Dost často lidé. Někdy najdou apatického nakaženého raka a myslí si, že určitě trpí kvůli nedostatečně čisté vodě, a tak ho popadnou a přenesou někam do čistšího potoka. Nebo spory přenesou na holínkách, podběrácích, lodích apod. Případně vypustí raky-přenašeče v chumlu s vysazovanými rybami nebo jako návnadu. 

Rak pruhovaný, invazní druh, vodní nádrž Vranov

Jak se račí mor projevuje? Zasažení raci jsou neklidní, vylézají i ve dne z úkrytů, ačkoli za normálních okolností jsou aktivní v noci. Někdy chodí na vysoko zvednutých nohách a křečovitě se pohybují. Ztratí koordinaci a únikový reflex. Později jsou neteční, zůstávají ležet na boku nebo na zádech, upadávají jim nohy a klepeta. Většinou do dvou týdnů zahynou.
Budeme teda doufat, že naši raci odolají nebo se stihnout adaptovat.

Veronika Králová
Přehled ochrany osobních údajů

Tyto webové stránky používají soubory cookies, abychom vám mohli poskytnout co nejlepší uživatelský zážitek. Informace o souborech cookie se ukládají ve vašem prohlížeči a plní funkce, jako je rozpoznání, když se na naše webové stránky vrátíte, a kdybychom tomu rozuměli, pomáhaly by nám pochopit, které části webových stránek považujete za nejzajímavější a nejužitečnější.