Duběnka, kulička spadlá z dubu

Roste na dubu, ale žalud to není. Co je to?

Typická kulatá duběnka je hálka. A hálka je útvar, který vzniká na rostlině působením jiného organismu. Jsou jich tisíce druhů. Možná budete znát nápadné chlupaté koule na šípkových keřích, pokřivené a vyboulené řapíky topolových listů nebo červené kapičky na bukových listech.

Na listech dubu si hálky tvoří například larva malé vosičky žlabatky dubové. Saje list, ten se brání, snaží se zahojit, ale množení buněk rostlinného pletiva larva využije a vytvoří si kulovitý příbytek. V něm má zásobárnu potravy, ochranu před predátory a klid na proměnu v okřídleného dospělce. Až přijde čas, prokouše se ven a odletí.

Žlabatka dubová

Z duběnek se po mnoho staletí vyráběl inkoust. Extrahovaný tanin (hořká tříslovina) se smíchal s arabskou gumou, zelenou skalicí a tekutinou a vznikl levný, snadno připravitelný a poměrně stálobarevný inkoust, který se od 12. do 19. století běžně používal (nejen) v celé Evropě. Nachází na rukopisech, hudebních partiturách, kresbách, dopisech, mapách a oficiálních dokumentech, jako jsou závěti, účetní záznamy, protokoly, transakce s nemovitostmi. A můžete dvakrát hádat, čím sepsali originál Ústavy Spojených států amerických.