Ptáci a skla: (ne)bezpečné soužití

Cestou z výletu do CHKO Litovelské Pomoraví nás na peróně čekal tento smutný obrázek. Krahujec a drozd zemřeli po nárazu do skleněné výplně zastávky. Honička bez vítěze. Boj o život, který skončil obtiskem obou těl v prakticky neviditelné zdi. Musela to být pořádná šupa. Ta jedna bílá nálepka se siluetou ptáka jim ve střetu se sklem opravdu zabránit nemohla. 

Podobná nebezpečná místa můžete hlásit do databáze Bezpečné zastávky. Smutné je, že mohelnická vlaková zastávka už tam těch hlášení má řadu. A nic se neděje, žádná náprava nepřichází, ptačí letový prostor je stále nebezpečně přehrazen touto pastí.

Možná máte velká okna, široké francouzské dveře, prosklené balkonové výplně. Možná už jste zažili, že do nich narazil pták, protože letěl za odrazem stromu nebo oblohy. Na jaře jsem v Telči stála před budovou s vysokými okny, co sahaly od země až ke stropu, když do skla narazila divoká kachna. Řeknu vám, byla to rána jako z děla. Krvácela ze zobáku, nemohla téměř chodit, natož létat, a její partner kačer jen bezmocně přihlížel a nevěděl, co dělat. Nakonec ji lidé naložili do krabice a odvezli někam k lékaři. A na okně zůstal velký mastný flek…
Jak tomu zabránit? Jak pomoci? Jaké samolepky fungují? S tím radí Česká společnost ornitologická. Doma se můžeme přičinit všichni, ale měli bychom ohlídat i veřejný prostor. Velké skleněné plochy polepit UV samolepkami, jaké zdobí například autobusové zastávky v obcích kolem národního parku Podyjí. Sem tam obrys dravce opravdu nestačí, tu se ptáci naučí minout a nehybný obrázek je nezastraší…

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *