Nová přeshraniční lávka přes Dyji

V Podyjí přibyla čtvrtá visutá lávka. První přeshraniční, spojující Česko a Rakousko. Lávka u Poustevníka.

Po letech příprav a měsících realizace byla dokončená stavba visuté lávky přes Dyji nedaleko Hardeggu. K ocelovému mostu na kamenných pilířích, někdejšímu symbolu rozdělení západní a východní Evropy železnou oponou, se tak přidala další možnost, jak překročit řeku ze země do země, a vznikl nový turistický okruh.
Oficiální a slavnostní otevření se konalo na Květnou neděli 2. dubna. Společná procházka, proslovy, dechovka i lesní rohy, občerstvení. A radost na obou stranách hranice.
Velká sláva to byla. Však to taky byl velký a náročný projekt správ národních parků PodyjíThayatal.

Nové přeshraniční okruhy. Kudy kam přes lávku?

K lávce vás z Čížova nebo od bývalé celnice dovede modrá značka. Všechno je pečlivě vyznačené na Mapy.cz, případně v této mapce ke stažení. Od bývalé české celnice, ještě před mostem do Hardeggu, odbočíte na východ. Cesta, která je pouze pro pěší, vede podél louky a pak po kraji lesa. Přejdete řeku a jste v Rakousku na louce u Poustevníka (Einsiedlerwiese). Kouknete na skalní příbytek, ve kterém podle pověsti žil poustevník v dobách křižáckých válek, a po modře značené stezce budete lesem stoupat nahoru. Děti se zabaví hledáním divokých koček (plechových), jiná varianta stezky Einsiedlerweg vás vezme postupně na dvě vyhlídky.

Vyhlídka na Hardegg ze stezky Einsiedlerweg

K Hardeggskému mostu se vrátíte buď odbočením na červenou (Thayatalweg), nebo delší cestou přes Dům národního parku Thayatal a od něj kratším sešupem k hradu po Kirchensteig či delší, ale hezčí novou Kohlriedelweg (o které píšu v jiném blogovém příspěvku).
Možností je spousta. Šťastnou cestu.