Jak na výletě zabavit děti

Už dlouho nosím v hlavě takový plán…

Chtěla bych vytvořit průvodce Podyjím pro děti. Sepsat nejlepší rodinné trasy. Zdůraznit, na co se na kterém místě s dětmi zaměřit, co pozorovat. A taky přidat tipy, jak se (rozuměj: děti) cestou zabavit, jak si ukrátit delší přechody. Co myslíte, je to dobrý nápad? Využili byste takového průvodce?

Zatím jsem na to ale nenašla dost času. Pořád se něco děje! Říkám si, že třeba nebudu mít v zimě co na práci a začnu. Možná když se mě budete pravidelně ptát, kdy už to bude hotové… (A když jsem to tady teď tak veřejně prozradila, měla bych si pohnout, aby mi ten nápad někdo nevyfouknul, že ano.)

Co by v průvodci určitě nechybělo, je oblíbená hra našich dětí. Začaly s ní samy a baví je už léta. Je to hra na otočnou restauraci: Hraje se za chůze (důležitý aspekt!). Jedno dítě je kuchař, druhé číšník, my rodiče hosté. Přišli jsme jako do restaurace, jejíž výzdoba se neustále mění, a my díky tomu chvíli „sedíme“ s výhledem na les, pak na rybník nebo louku. Objednáváme si pokrmy, nápoje, dezerty dle libosti (někdy je výběr neomezený, někdy nám číšník předříká jídelní lístek) a děti nám je pak připravují z přírodnin, co najdou podél cesty. Na fotce mám zrovna pistáciovou zmrzlinu s kousky oříšků v křupavém domácím kornoutku. Měla jsem i smažené halloumi (choroš) s americkými brambory (borové šišky) a zeleninovým salátem (různé lupení a jehličí se zálivkou z dešťových kapek) servírované na talíři z pohozené smrkové větvičky, malou dvanáctku v půllitru z listu (s pěnou z březové kůry) nebo ledovou kávu s malou čokoládovou (blátovou) pralinkou. Ač hrajeme, jak jsme se dobře najedli a jak máme plné pupky, uděláme si u toho chutě na opravdické jídlo.

  • ✅ poznávání přírodnin
  • ✅ procvičení základních matematických úkonů při sčítání útraty
  • ✅ dětská spolupráce
  • ✅ nácvik „dospělácké“ komunikace
  • ✅ trénink podnikatelských dovedností
  • ✅ nekonečné využití představivosti, čichu, hmatu i zraku
  • ✅ důkladné vnímání přírody, různých tvarů a struktur
  • ✅ a kilometry ubíhají, aniž se děti ptají, kdy už tam budem.

A na co si hrajete na výletech vy?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *