150 let mostu přes Dyji v Hardeggu

Velká sláva na mostě se blíží! 🤩 A program je nabitý, lákavý, česko-rakouský, radostný, slavnostní, akrobatický, pohádkový, hudební, divadelní, přednáškový, vycházkový a hravý. Třídenní. Zkrátka velkolepý.

Most přes Dyji v Hardeggu slaví letos 150 let. Původní most byl slavnostně otevřen 25. října 1874 a radost byla velká: po 258 letech tady byl konečně zase most do sousední země. V roce 1885 vybudovala firma Ignaz Gridl z Vídně ocelový most. Prý „aby byl na dlouhou dobu klid“ – a tento most stojí dodnes. Stejná firma si zásluhy připsala i u konstrukce palmového skleníku v Schönbrunnu a železné velkoobjemové plynové nádrže v vídeňském Simmeringu.

Hraniční most je tichým svědkem všemožných pohnutých událostí 20. století. Ten kdyby mohl vyprávět… Dnes je symbolem česko-rakouské spolupráce a partnerství. Sjednocuje a propojuje. Most v srdci národních parků Podyjí a Thayatal. Most nad řekou, která sice tvoří státní hranici, ale zároveň mísí všechny vlivy, které do ní z obou břehů vstupují.
Tak přijďte slavit! 🎉

Připomínám, že se ještě můžete přihlásit na sobotní exkurzi (25. 5.), která od 15 do 17 hodin povede od mostu k mostu: z Hardeggu k visuté lávce U Poustevníka a po druhé straně řeky zpět (je to moc hezký okruh!). Povídání bude německy i česky, budu tam já a moc ráda se s vámi uvidím. Je to zdarma, jen je potřeba se přihlásit ideálně nejpozději den předem – mailem na office@np-thayatal.at (tedy do kanceláře správy NP Thayatal, ale klidně pište česky – máme teď přestávku v kurzu češtiny a oni potřebují trénovat, jinak do podzimu všechno zapomenou 😁).

Těším se!